Já, zbytek světa a autopilot

13. listopadu 2012 v 7:00 | Děvče od vedle |  Probrala jsem s panem Mírou
I když se, jak známo, má za to, že člověk jako osobnost a součást světa začíná sám sebe vnímat snad někdy ve třech letech (případní psychologové či jen lidé vědoucí něco více o těchto problémech nechť prominou možné nepřesnosti), já k tomuto bodu dospěla zrovna dnes. Je to vůbec možné? No, utěšovat se snad můžu tím, že k tomu došlo dřív, než jsem úplně zestárla. Mám jen drobný skluz.

Souvisí to s tím, že k smrti nerada vztahuju obecné poučky a všeobecně známá fakta na vlastní já. Dokážu totiž radit a kibicovat, upotřebím kdejaké moudro, které jsem někde náhodně pochytila, na kohokoli ve svém okolí. Analyzuji cizí problémy od počátků až ke smutným koncům, vím přesně, co bych dělala, být na nešťastníkově místě, ale…

Jak jde o mě, zavírám oči. Trochu jako ten Cimrmanův model já, které není, zatímco kolem něj je celý svět, jenž formuje to nevyplněné, prázdné místo uprostřed. Že když je zima, má se každý teple obléct a vzít si čepici? Jistě, jak jinak. A taky to všem čile radím. To, že já si pobíhám po venku v lehkém kabátu a bez čepice, s tím nijak nesouvisí. Nebo že existují závislosti jiné než na drogách, cigaretách, alkoholu, kávě nebo nakupování? No jistě, zrovna nedávno jsem to pozorovala na kamarádce, která se stala závislá na hudební kulise své empétrojky. A co já?

Prozření mě dohnalo stejně nečekaně a šokovalo mě to stejně zákeřně, jako když se na střední ozvalo od katedry "napíšeme si malý kontrolní testík". Jako když poprvé prozře to dítě, jak natahuje ruku po vlastním obraze v zrcadle, že ten uslintaný uzlík naproti, to je ono. Nežiju v jiném světě a místo mě nechodí do školy ono prázdné místo. I já mám svou závislost, svou kouli u nohy, která se právě vykutálela na světlo.

A protože s nepřítelem, kterého jsem čerstvě rozpoznala, budu muset něco dělat, začínám promýšlet strategie. A vtom opět nepozorovaně sklouznu ke své neřesti. Ono je krásné přemýšlet v léty prověřených frázích. Člověku to šetří vlastní invenci a myšlenky. Vlastně je to, jakoby za něj přemýšlel někdo jiný, já tomu říkám autopilot. Odhalme pravou tvář nepřítele a nejtěžší boj je za námi! Můžeme předvídat jeho útok. Obrňme se! Stačí jen chtít! Silná vůle je základem úspěchu… A to je právě ono. Už zase začínám přemýšlet, jakoby se jednalo o někoho jiného.

Ano, mou závislostí je právě onen autopilot, který nekontrolovaně přebírá otěže v nejméně předvídatelných chvílích, takže zatímco jiným vykládám vize a předestírám řešení v autopilotu, přemýšlím nad tím, kolik mě bude stát cesta vlakem, jestli nebude levnější vzít to autobusem a co si na sebe vezmu zítra, když jsem polovinu svého šatníku vyprala a teď z ní kape voda, zatímco druhá polovina se stoickým klidem čeká na vyprání.

Pak se nestačím divit, když se zaposlouchám do vlastního toku slov. Zjistila jsem s podivem, že to lidem ani nepřijde podezřelé. Chvílemi to sice zní přesně jako úryvek z univerzálního projevu ze stránek KÝBLsoft (jen si je zkuste najít, stojí to za to), ale nejspíš to nějak souvisí s tím, že lidé nedokáží vnímat každé slovo, občas se sami myšlenkami zatoulají, sem tam k tomu sami něco přihodí, snaží se to vyložit v souladu s vlastními názory… A hlavně nechtějí vypadat jako idioti, kteří nechápou, o čem mluvím, a tak přikyvují mému autopilotovi. Mám to ale safra štěstí! Nakonec ten svět není tak špatně zařízený. Že bych si svého autopilota nechala?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 valin valin | Web | 13. listopadu 2012 v 8:36 | Reagovat

V tomhle článku je hluboká pravdivá myšlenka, myslím si, že jakéhosi autopilota má každý a více, či méně ho používá, ať z důvodů jakési vnější slušnosti a nebo jiných, méně "ušlechtilých" pohnutek.
Možná je to i jakási obrana proti vnějšímu dění, aby nás to všechno nějak nesemlelo, nevím, používání tebou takzvaných autopilotů může být jak z pozitivní tak i negativní pohnutky. Obdivuju ale u tebe, jaks to dokázala vykutat na světlo boží..

2 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 13. listopadu 2012 v 9:03 | Reagovat

Skutocne ajo hovori hore "valin" je zaujimave, ze si na take nieco prisla. Poklona.

3 Areli Areli | Web | 20. července 2017 v 3:31 | Reagovat

Ako sa dostať zdarma iPhone6S? Veľmi jednoduché! Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama