Vánoční příběh první

20. prosince 2012 v 13:18 |  Příběhy ze šuplíku

Klárka má ráda pohádky. A bramborový salát, barevná světla i křupání sněhu pod nohama. A hlavně dárky, ty ze všeho nejvíc. Každé ráno vstává dřív, než rodiče - v šest hodin vyletí z postele a běží do ložnice, kde se zahrabe do teplé peřiny mezi maminku a tatínka a ještě chvíli se jen tak válí, než zazvoní budíček i pro ně. Že je nesmí budit, to už ví. Od prosince to je ale jiné. Ráno se potichounku vykrade z pokojíčku a jako myška vběhne do spíže, aby vyloupla další čokoládový obrázek z kalendáře. Dnes už byl poslední. Pak si potichu vezme papír a pastelky a kreslí, co by si přála pod stromeček. Udělala to sice už třiadvacetkrát a dnes kreslí naposledy, ale opatrnosti není nazbyt, když jde o vánoční dárky. Obrázek vždycky zastrčí za okno tak, aby byl dobře vidět, a obrovskými písmeny, rozklepanými a nejistými, navrch napíše "Od Klárky Ježíškovi". Vzkaz vždycky během dne nepozorovaně zmizí. Klárka nikdy Ježíška nezahlédla, takže si nemůže být jistá, že mu její objednávka došla. Co když se obrázky dostanou pokaždé do špatných rukou? A tak radši kreslí znova a znova.

Konečně vstávají i rodiče. Dnes budík nezvoní - spí, dokud se sami neprobudí. Teď konečně může začít Klárka vyvádět samou radostí: "Vánoce, Vánoce!" Těší se na ně celý rok, vlastně hned od té chvíle, co skončily ty předešlé. Odteď se opakuje to, co už zná, co se děje každý rok. Jde se na výlet, do ZOO podívat se na zvířátka, ale i když ji obvykle zajímají, hlavně opice a žirafy, nemůže se na ně pořádně soustředit. Pořád ji trápí, jestli Ježíšek skutečně dostal její vzkaz.

Odpoledne už Klárce kručí v břiše a vůně, která se line zpod poklice hrnce plného polévky, ji dráždí ještě víc. Ale hrdinně čeká na zlaté prasátko. Kolem čtvrté hodiny se na stěně objevil zlatavý odlesk a tatínek volá: "Podívej - prasátko! To jsi to vážně zvládla, když přišlo!" Klárka trochu pochybuje, že takhle vypadají selátka, ale stejně má radost.

Konečně se setmí. S rodiči se sesednou kolem stolu. Všechno dýchá vánoční náladou. Stůl voní skořicí a hřebíčkem. Bramborový salát je stejně výborný jako minule a předminule. Zrovna s maminkou a tatínkem rozkrajují jablko, když z ložnice zazní zvonek. Klárka překvapeně běží k zavřeným dveřím. Tatínek ji zastaví: "Pst, vyplašíš ho. Poslouchej." Klárka přiloží ucho ke dveřím a skutečně! Kroky ke dveřím, cvaknutí vypínače, kroky zpět. Klárka je celá rozechvělá. Ještě chvilku čekají a pak tatínek opatrně nakoukne dovnitř. Tma. Klárka rychle blikne vypínačem. Dveře na balkon jsou jen zabouchnuté. Vrazí do mrazivé vánoční noci, ale nikde nikdo. Ježíšek už zmizel. No co, ale dárky tu nechal. Všechny, které nakreslila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Antonie Antonie | Web | 20. prosince 2012 v 13:24 | Reagovat

Díky tomuto článku mám na svém blogu přes 300 lidí za den. Díky tomuto článku můžete mít tuto návštěvnost ještě dnes, zdarma a prakticky bez práce!! :) http://www.vydelek.mzf.cz/websurf/

2 Děvče od vedle Děvče od vedle | Web | 20. prosince 2012 v 13:32 | Reagovat

Tak jsem to nestihla okomentovat jako první, ale nevadí. Na vysvětlenou - tohle je první z trojice příběhů, které jsem psala pro skautky na vánoční schůzku. A jen pro zajímavost, je do puntíku pravdivý :-)

3 valin valin | Web | 20. prosince 2012 v 18:31 | Reagovat

Lidské osudy, tužby a přání jsou velice rozdílné a pestré. Teď mi vyvstala vzpomínka, když můj starší syn byl dvouleťák a stromek jsme dělali den před štědrým dnem potají a poté pokoj zamkli, aby ježíšek měl klid na práci. Kousek stříbrného řetězu však omylem zůstal ležet na koberci v chodbě. On ho našel, sebral a přiběhl ke mě se slovy, hele mami, to je chlup z ježíška...

4 Děvče od vedle Děvče od vedle | Web | 20. prosince 2012 v 23:57 | Reagovat

[3]: Chlup z Ježíška? To je krásné :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama