Září 2015

A vrahem zase nebyl zahradník

27. září 2015 v 0:46 | Děvče od vedle |  Probrala jsem s panem Mírou
Nejspíš z nedostatku sebeúcty jsem začala sledovat seriál Castle na zabití. V češtině. Není to Aghata Christie, ale ušlo by to. Jako výplach mozku to má všechno potřebné:
 1. Krásní herci, perfektní líčení i účesy.
 2. Všechny potřebné postavy jsou svobodné a free.
 3. Napínavé, lehce brutální příběhy.
 4. Špetka humoru (i když ne vždy se zadaří).
 5. Přitažlivost mezi hlavními postavami až slizce odkapává z každého záběru. (Jak dlouho to dokáží udržet?)
 6. Krásná dcera, na svůj věk až příliš vyspělá, glosující se zarážející lehkostí otcovu promiskuitu a další jeho poklesky.
 7. Babička, která, místo aby rozprávěla o čerstvě zesnulých známých a v ušáku pletla ponožky, svou mladickou rozverností zahanbuje vlastního syna.
 8. Výslechová místnost se zrcadlem.
 9. Soudce, který jde na ruku autorovi brakové literatury, protože Castle je prostě dobrej.
 10. Hlavní ženská postava s neurčitým šrámem na srdci odkudsi z minulosti - bude co léčit a znovu rozdírat.
 11. Zběsilé psychologické rozbory pachatele při nálezu mrtvoly.
 12. Kafe.
Jak říkám, jsou tam všechny potřebné přísady, aby to byl prostě šlágr. Ale tahle detektivka má něco, co ostatní ne. Když nazvete epizodu "Za vším hledej ženu" a vrahem je manželka, posunuli jste hranice možného zase o něco dál…

Několik poznatků sváteční cyklistky

12. září 2015 v 17:25 | Děvče od vedle |  Příběhy ze šuplíku
Přes léto se to obrázky spokojených, krásných a usměvavých cyklistů jen hemží. Tak jsem si říkala, že kolo mám, usmívat se umím taky, tak proč to nezkusit. S kamarádkou jsme vyrazily na tři dny na jižní Moravu a ponaučení mám na několik let dopředu.


 1. Vydat se na cestu se stanem a kamarádkou znamená být v očích všech okolo šťastný lesbický pár.
 2. Nikomu to nevymlouvejte, stejně vám nebudou věřit.
 3. Pana průvodčího ve vlaku připlácí jako atrakci pro turisty. Hrdě se vyjadřuje ve valašském nářečí a s dvěma slečnami ve vlaku vydrží celou cestu rozmlouvat o řadě nedůležitých témat, aniž by jeho nářečí utrpělo na důstojnosti.
 4. Ve Znojmě jsou cedule k informačnímu centru zacyklené. Historické centrum tak projdete s jistotou alespoň jednou dokola.
 5. Na cestě podél Gránického potoka pod Znojmem se v polovině září vášnivě množí mloci. Pozor, mloci jsou chránění, takže žádné poťouchlé vyrušování toho intimního aktu! Co kdyby z toho nakonec nevzniklo malé mloče jen vaší vinou?
 6. Ztratíte-li se, nepřiznávejte to! Cesta, kterou nakonec pojedete, bude stejně lepší než oficiální cyklostezka.
 7. Pokud chcete nadávat na tu pitomou trasu, ten hloupý nápad vůbec se vydat na kole a termín vašeho výletu, protože předtím i potom bylo a bude hezky, zatímco vám teď prší na hlavu a z přilby vám kape na nos, nechte plánování na někom jiném. Pokud všechny tyhle nápady vzešly z vaší hlavy, raději nasaďte předem nacvičený toporný úsměv a mlčte.
 8. Držte se neustále ve střehu, zvlášť pokud mapa napovídá, že před vámi je rovinka, protože ve skutečnosti to bude nenápadný, zato ale táhlý kopec.
 9. V kontextu předchozího bodu volte směr trasy tak, abyste začínali ve větší nadmořské výšce, než budete končit, ačkoli průvodci po krásách jižní Moravy tvrdí, jak je bezvadné jet trasu v opačném směru.
 10. Chcete-li přespat v kempu, berte jako varovné znamení, že telefonní číslo, které majitel na svém webu uvádí, je přesměrované a není možné se komukoli dovolat.
 11. V zavřeném kempu se vyspíte zadarmo.
 12. Nečekejte, že vás místní budou vítat s otevřenou náručí.A víno tu rozhodně neteče proudem. Venku po šesté hodině večerní nikoho nepotkáte.
 13. Když už natrefíte na pana vinaře, nechtějte po něm, aby jen kvůli vám lezl do sklepa pro víno. V lepším případě na vás pustí kulhavého psa, v tom horším po vás bude ošklivě křičet, že mu ti cyklisti můžou vlézt na hrb, a co si proboha myslíte!
 14. Až uslyšíte podél vinic rány jako z děla, není třeba zalehávat do škarpy a rozhlížet se, odkud přijde kulka. Není to blanické vojsko proti nájezdníkům, ale vinaři proti žravým špačkům.
 15. Politujte cyklistu v trikotu, který vás předjede takovou rychlostí, že trasu, po které se lopotíte skoro tři dny, stihne za jedno odpoledne. O té spoustě zážitků, které máte, on nemá ani potuchy.
 16. Dojet do Mikulova na začátek vinobraní, dokud se ještě nevybírá vstupné na akci, je skvělou odměnou za tu sebemrskačskou námahu.
 17. Na rok zase uložte kolo do sklepa, abyste měli do příštího sklonku léta dostatek času zapomenout na všechna ta příkoří, která jste si vlastní vinou způsobili.