Leden 2016

Největší chyba? Špatně položená otázka

18. ledna 2016 v 18:51 | Děvče od vedle |  Probrala jsem s panem Mírou
"Co budeš, až budeš velká?" ptali se pořád všichni. A já byla malá, moc malá, takže jsem ještě přesně věděla, co chci být. Bylo mi pět a já toužila být andělíček strážníček. Uměla jsem příbuzné pěkně vyděsit. Někteří mysleli, že to je rouhání, někteří že je to úžasné, zasvětit život starosti o jiné. Kdyby věděli, jak já na to přišla…

Pak přišlo období legendární reklamy na Jogobellu - "Čím budeš, až budeš velká a zralá?" - "No přece ovocem do Jogobelly" říkal kde kdo. No proč ne, jsou horší věci než plavat v jogurtu.

Touhy a ideály odumírají s věkem. Zdálo se čím dál více zavazující přemýšlet nad vlastním osudem. Co ze mě bude, až vyrostu? Příbuzní touží slyšet, že chci zastávat nějakou váženou společenskou roli. A já přitom chtěla být spisovatelkou brakové literatury. Takové té, co se dobře prodává a přitom nestojí moc času napsat toho víc než Jirásek. A tak jsem tvrdila, že chci být spisovatelka.

Zestárla jsem zase o kus a zlehka přičichla k novinařině. Úplně mě to pohltilo! Myslím, že to bylo dost blízko spisovatelce brakové literatury, jenže s menším rizikem vyhladovění z nedostatku čtenářů. Hlídací pes, sedmá velmoc, čtvrtá moc ve státě! Byla bych dobrý hlídací pes?

Už to asi nezjistím, protože jsem skončila s právem na krku. Proti dobrému přesvědčení vlastních rodičů, se zklamáním v očích babiček i dědečka. A k vlastnímu překvapení. Dodneška si nedokážu vysvětlit, jak se to stalo.

A co že budu, až budu velká? Nakonec se věci řeší samy, protožr některé otázky budou lidé vždycky pokládat špatně. Nikdy jsem totiž nevyrostla. To je výhoda prcků, co se drží při zemi. Co budou dělat, až budou velcí, je prostě nemusí trápit a život prožijí s úžasným pocitem svobody.